koupání a plavení

13. září 2008 v 12:00 | Myš@ček* |  obecně o koních

· Koupání je důležité k očistě koně (například před výstavou či závody apod.), a také ke zbavení parazitů.
· Koně koupeme nejlépe za teplého slunečního dne, aby dobře oschnul.
· K jeho mytí používáme speciální koňské šampony.
· Namočíme ho nejsnáze tak, že ho ostříkáme hadicí. Je-li koník lekavý, použijeme houbu a kyblík. Pak nanášíme šampon krouživými pohyby, vmasírujeme ho pěkně do srsti a nezapomeneme ani na hřívu a ohon (popřípadě rousy.) Pozor! Šamponem nikdy nemyjeme konečník a pohlavní orgány!
· Nakonec šampon důkladně opláchneme (zbytky mohou kůži dráždit, proto raději opláchneme koně vícekrát) a stěrkou setřeme přebytečnou vodu, nemáte-li po ruce stěrku, postačí obyčejný provázek - třeba z balíku sena, ten napnete v rukách a už stíráte! Postupujeme jako při čištění, můžeme se vrátit několikrát k břichu, kde se stékající voda hromadí.
· Koně pak vodíme do úplného uschnutí, nikdy nesmí do stáje mokrý, protože by nastydl (a také jej nepouštějte do výběhu, okamžitě by se vyválel).
· Je-li chladnější počasí koně opět ,,vyždímáme'' pomocí stěrky, zadekujeme ho a vodíme až do úplného uschnutí. Zajístíme, aby ve stáji nebyl průvan.
· Koně nekoupeme často, protože šampon narušuje přirozenou ochranu srsti.
· Stříkání je v létě vítaným osvěžením, výborné je i pro práci či namáhavém tréninku (ale pozor, nestříkáme uhřátého koně, ponecháváme mu čas na ,,vychladnutí'')
· Začínáme od nohou (jako když jdete do vody) a postupně stříkáme výš. Hadicí nestříkáme koni do očí, uší a nozder (ale jsou koníci, kteří s chutí pijí vodu přímo z hadice a stříkající proud jim vůbec nevadí.
· Poté stáhneme z těla vodu, povodíme koně do uschnutí... zkrátka je to stejné jako u koupání.
· Plavení je dnes téměř nevídaný, ale o to krásnější zážitek. Plavit koně však můžeme jen tam, kde je do vody pozvolný písčitý sestup (jakmile je dno řeky nebo rybníku bahnité, hrozí koni, že nebude moci vylézt na břeh!), v místech, kde je to povolené a kde známe popřípadě hloubku a směr proudů.
· Teplota vody by měla být přibližně 18 stupňů Celsia a více.
· Koně většinou vodu nejprve očichávají, pak se napijí a poté začnou hrabat ve vodě někteří mají tendenci se na mělčině válet (pozor, aby vám neublížili, silnými pobídkami je udržujte v pohybu!)
· Když je koník celý ve vodě začne plavat (pohybuje se jako v klusu), jezdec na něm v této fázi již nesedí, sklouzne k jeho levému boku a plave s ním. Přidržujte se otěží, hřívy nebo nákrčního řemenu.
· Hlava a nozdry jsou nad vodou (pokud by koni vnikla voda do uší, nastane porucha rovnováhy a může se i utopit).
· Plavení je pro koně poměrně namáhavé, proto dobře uvážíme jeho délku.
· Po plavení buď koně necháme pomalu oschnout (zpravidla se ještě s chutí vyválí), nebo použijeme stěrku a již známí postup.
//<![CDATA[ sklikBanner({ codeId: 36, formatId: 23, url: new String(window.location.href), cborder: '6d3912', cbackground: 'c7b199', ctitle: '6d3912', ctext: '6d3912', curl: '6d3912', simg: 0 }); //]]>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

navštívíš tento blogís ještě?

no jasně že jo.. 80% (80)
ne už se tu nestavim.. 20% (20)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
free counters